Jak samodzielnie uczyć się języka angielskiego?
Jak samodzielnie uczyć się języka angielskiego?
Pewnie niejeden raz zastanawiasz się, jak w przyjemny sposób samodzielnie uczyć się języka angielskiego. W październiku 2024 roku ukazał się wywiad ze mną, w którym starałam się przekonać, że to możliwe. Rozmawiałam z pochodzącym z Olkusza panem Marcinem Kubiczkiem, właścicielem kanału Vestalia Proper Talk. Pomyślałam, że świetnym podsumowaniem tego wywiadu będzie artykuł, w którym skupię się na tym, jak samodzielnie rozwijać umiejętności słuchania i czytania oraz poszerzać swój zasób słownictwa.
Wstęp: Jak samodzielnie uczyć się języka angielskiego?
Znajdź wolną chwilę na naukę
Wiele osób myśli, że aby skutecznie i samodzielnie uczyć się języka angielskiego, muszą poświęcić dużo czasu za jednym razem. Nie jest to jednak prawdą. Badania pokazują, że lepszym rozwiązaniem jest regularna nauka w krótszych blokach niż próba przyswajania wiedzy przez wiele godzin za jednym podejściem.
Dlatego wybierz odpowiedni moment w ciągu dnia, który możesz regularnie poświęcić na naukę. Może to być kwadrans, a na początku nawet pięć minut. Ważne, aby było to regularne.
Pamiętaj, że gdy wprowadzisz ten nawyk do swojej codziennej rutyny, stanie się on tak naturalny jak picie kawy czy herbaty. Najlepiej, jeśli zawsze będzie to ten sam moment w ciągu dnia, na przykład podczas śniadania, chwilę przed zaśnięciem czy w przerwie na lunch.
Znajdź odpowiednie materiały
Każdy uczy się angielskiego w inny sposób. To, że dane materiały sprawdzają się u twoich znajomych, nie oznacza, że będą dobre również dla ciebie. Po pierwsze, możecie być na różnych poziomach znajomości języka angielskiego, a po drugie – mieć inne zainteresowania.
Przykładowo, jeśli jesteś na wyższym poziomie i lubisz gotować, poszukaj kursu na platformie Udemy, który odpowiada twoim pasjom. Z kolei jeśli uwielbiasz podróże, znajdź filmiki o wybranych miejscach na YouTube.
Pamiętaj, że nie musisz codziennie uczyć się w ten sam sposób. Jednego dnia możesz skupić się na słuchaniu podcastu, drugiego – na czytaniu interesującej cię książki, trzeciego – na oglądaniu serialu, a czwartego – na korzystaniu z ulubionej aplikacji. Dzięki tej różnorodności łatwiej będzie ci znaleźć motywację do samodzielnej nauki języka angielskiego.
Jak samodzielnie uczyć się czytania w języku angielskim?



Jak pewnie się domyślasz, najlepiej, jeśli czytane materiały są związane z twoim hobby. Dzieje się tak, ponieważ nasz mózg lepiej przyswaja i utrwala to, co jest powiązane z nami emocjonalnie. Wskazują na to badania z zakresu neurolingwistyki. Oprócz materiałów autentycznych (to jest takich, które stworzone są dla rodzimych użytkowników danego języka), możesz skorzystać z prasy dla osób uczących się angielskiego lub z książek dostosowanych poziomem.
Artykuły w magazynach do nauki języka angielskiego
Magazyny przeznaczone dla osób uczących się języka angielskiego to na przykład Newsweek Learning English, Business English Magazine oraz English Matters. Artykuły opatrzone są tam najważniejszym słownictwem przetłumaczonym na język polski. Magazyny te kupisz na przykład w Empiku, sklepach z gazetami, a także online w wersji papierowej i elektronicznej.
Jeśli jesteś na wyższym poziomie, warto sięgnąć po artykuły z anglojęzycznej prasy. Aby skutecznie zapamiętać nowe słowo, dobrze jest zetknąć się z nim wiele razy w różnych kontekstach, na przykład w artykułach, filmikach czy rozmowach na podobne tematy. Jeśli więc przeczytasz artykuł na specjalistyczny temat, bardzo możliwe jest, że to samo słownictwo pojawi się w filmikach na YouTube dotyczących tego samego tematu. Polecam ci aktywne przeszukiwanie sieci w celu znalezienia interesujących i czasem podobnych treści.
Jak już wspominałam, w magazynach do nauki języka angielskiego często znajduje się lista słówek do danego artykułu. Sugeruję, aby najpierw przeczytać tekst bez zaglądania do słowniczka. W ten sposób sprawdzisz, ile jesteś w stanie zrozumieć samodzielnie. Następnie dokładnie przeanalizuj artykuł, koncentrując się na nowym słownictwie. Później przez pewien czas regularnie powtarzaj poznane słowa w sposób, który ci odpowiada. Po miesiącu lub dwóch wróć do tekstu i sprawdź, ile pamiętasz. Prawdopodobnie zapomnisz szczegóły. Dlatego taki odstęp czasu jest ważny. Pozwoli on zauważyć, które słowa zostały już przyswojone. Odnajdź też filmiki na podobne tematy. Możliwe, że poznane słowa też się tam pojawią. Zetknięcie się z nimi w innych kontekstach wpłynie pozytywnie na proces zapamiętywania.
Niektóre artykuły są także dostępne w formie nagrań. To świetna okazja, by również poćwiczyć rozumienie ze słuchu. Na przykład zamiast czytania, można na początku przesłuchać tekst i zrobić to ponownie po miesiącu lub dwóch, kiedy już opanujemy nowe słownictwo. Jeszcze raz podkreślę, że warto korzystać z różnych źródeł i wyszukiwać materiały o podobnej tematyce. Dzięki temu łatwiej jest zapamiętać powtarzające się słownictwo.
Jak samodzielnie czytać książki w języku angielskim?
Możesz wybrać książkę dostosowaną do twojego poziomu. Takie publikacje oferują m.in. wydawnictwa Preston Publishing i Edgard. Oferują one np. uproszczone wersje literatury pięknej. Na okładce zawsze jest podany poziom, któremu odpowiada dana pozycja. W wielu przypadkach książka jest dostępna także w formie audiobooka, co pozwala na jednoczesne czytanie i słuchanie nagrania. Dodatkowo bywa, że tego typu książki zawierają listę najważniejszych słówek oraz zadania gramatyczne, które pomagają utrwalić materiał.
Książki dostosowane poziomami to tzw. graded-readers. Widziałam, że na YouTube jest również dużo audiobooków przeznaczonych dla uczniów. Przed ich odsłuchaniem, warto jednak zweryfikować, kto je dodał.
Jak samodzielnie uczyć się słownictwa w języku angielskim?



Jak samodzielnie uczyć się słownictwa w języku angielskim: korzystanie z Google
Aby dokładnie zrozumieć znaczenie danego słowa, możesz wykorzystać kilka technik. Po pierwsze, możesz wpisać dane słowo, kolokację lub wyrażenie w cudzysłowie (np. „launched a campaign”) w wyszukiwarce Google. Zobaczysz wtedy strony, na których zostało użyte to wyrażenie w niezmienionej wersji. Możesz również dodać komendę site: i po dwukropku podać adres strony, z której chcesz zobaczyć wyniki (np. „launched a campaign” site:bbc.co.uk). Dzięki temu możesz na przykład sprawdzić, jak dane słowo lub wyrażenie jest użyte na stronach takich jak BBC czy CNN. Pamiętaj, że po wpisaniu wyrażenia w cudzysłowie, nie wyświetlą ci się inne gramatycznie poprawne opcje (np. launch, launching). Możesz je wyszukać dodatkowo. Ciekawą opcją jest też możliwość wyświetlenia wyników tylko z tego roku lub miesiąca. Aby to zrobić, po tym, jak Google wyświetli wyniki wyszukiwania, kliknij przycisk “Narzędzia” (obecnie znajduje się po prawej stronie) i zamień opcję “kiedykolwiek” na wybrany przez siebie przedział czasu. Pozwala to na wyselekcjonowanie najnowszych artykułów.
Jak samodzielnie uczyć się słownictwa w języku angielskim: korzystanie ze słowników
Drugą możliwością wspomagającą samodzielną naukę języka angielskiego jest korzystanie ze słownika angielsko-angielskiego. Polecam na przykład internetowy słownik Cambridge. Zauważ, że niektóre słowa mają różne konotacje, a tłumaczenie na polski nie zawsze oddaje w pełni znaczenie w języku angielskim. Po przeczytaniu definicji w języku angielskim łatwiej będzie ci zrozumieć, co dane słowo znaczy. Często znajdziesz tam również przykłady zdań z korpusów językowych.
Jak samodzielnie uczyć się słownictwa w języku angielskim: korzystanie z Quizlet
Kolejną opcją jest korzystanie z Quizlet. Możesz korzystać bezpośrednio ze strony lub z aplikacji. Dostępne są zarówno wersje mobilna jak i desktopowa. Quizlet służy m.in. do powtarzania zestawów słów, kolokacji, wyrażeń lub całych zdań przetłumaczonych na dany język. Zestawy możesz przygotowywać samodzielnie. Wówczas upewnij się, że poprawnie wpisujesz słowa. Jeśli chcesz powtarzać słowa z konkretnego nagrania, przyda ci się do tego jego zapis (tzw. transkrypcja). Takie zapisy są dostępne na przykład na stronach BBC Ideas lub TED, a także przy wielu filmikach na YouTube. Zwróć jednak uwagę na to, że nie wszystkie filmy na YouTube są opatrzone takim zapisem, a te automatycznie generowane mogą zawierać błędy.
Możesz też skorzystać z już gotowych zestawów na Quizlet. Jest tylko jeden problem. Skoro każdy może tam dodawać zestawy, warto upewnić się, że zestaw, z którego chcemy skorzystać, został stworzony przez osobę, którą da się zweryfikować. Może to być twój nauczyciel angielskiego. Co ciekawe, wiele znanych i poważanych wydawnictw ma swoje profile na Quizlet (np. Pearson Central Europe i MacmillanPolska).
Jak samodzielnie uczyć się słuchania w języku angielskim?



Pamiętaj, że materiały muszą być dostosowane do twojego poziomu – inaczej mogą cię zniechęcić albo nie przynieść korzyści. Najpierw określ swój poziom językowy, a następnie poszukaj odpowiadających materiałów. Jeśli chodzi o naukę słuchania, warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje: słuchanie czynne i słuchanie bierne.
Słuchanie czynne oznacza pełne skupienie na treści dźwiękowej, bez rozpraszania się innymi zadaniami. Jesteś tylko ty i nagranie, którego słuchasz. Aby lepiej zrozumieć przekaz, możesz wypisywać ciekawe wyrażenia i słowa, a także zwrócić uwagę na używaną gramatykę i strukturę wypowiedzi, by uchwycić pełen sens komunikatu.
Słuchanie bierne to słuchanie w tle, np. podczas gotowania, sprzątania czy jazdy samochodem. Na początku możesz nie rozumieć wszystkiego, zwłaszcza jeśli jesteś na niższym poziomie, ale oswoisz się z akcentem, intonacją i często powtarzanym słownictwem.
Musisz jednak pamiętać o tym, co jest zupełnie naturalne. Jako uczeń/uczennica nie zrozumiesz wszystkiego, jeśli dobierzesz materiał przeznaczony dla wyższych poziomów lub native speakerów. Nie demotywuj się tym.
Jeśli lubisz oglądać seriale, część z nich oglądaj z napisami polskimi lub angielskimi (w zależności od poziomu), nie skupiając się nadmiernie na tym, co słyszysz. Wybierz jednak jeden serial, który będziesz analizować bardziej aktywnie. Wypisuj nowe słowa i zwróć uwagę na gramatykę. Jeśli jednak jesteś na wyższym poziomie, omiń włączanie napisów tych filmów i seriali, które oglądasz dla czystej rozrywki.
Podsumowanie: Jak samodzielnie uczyć się języka angielskiego?



Tak naprawdę to, co napisałam powyżej, można podsumować trzema słowami: regularność, różnorodność, rozrywka.
Pamiętaj, żeby regularnie wracać do języka angielskiego, wybierając jeden moment w ciągu dnia. Spraw, aby stało się to twoim codziennym nawykiem. Nie musi to być godzina pod rząd. Wystarczy kilka minut dziennie, a i tak zrobi to różnicę.
Nie ucz się wciąż w ten sam sposób. Korzystaj z różnych źródeł. Możesz na zmianę oglądać zabawne filmiki, czytać artykuły o swoich zainteresowaniach, słuchać interesujących podcastów i podejmować wyzwania w aplikacjach na komórkę.
Pomyśl o swoich zainteresowaniach i o tym, jak lubisz się uczyć języka angielskiego. Czy wolisz tradycyjnie powtarzać słówka? Czy może preferujesz korzystanie z aplikacji? Chcesz wspomagać proces uczenia się sztuczną inteligencją? A może raczej wolisz korzystać z gotowych materiałów sprawdzonych przez specjalistów? Pamiętaj, że każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.
Twój kontakt z angielskim nie musi oznaczać żmudnej nauki. Może to być wspaniała przygoda, dzięki której dowiesz się wielu fascynujących rzeczy.
Jak samodzielnie uczyć się języka angielskiego? - Kilka słów o prowadzącym rozmowę
Na koniec artykułu o tym, jak samodzielnie uczyć się angielskiego, chciałam przedstawić postać pana Marcina Kubiczka, który przeprowadził ze mną wywiad. Pan Marcin wraz z żoną Anną prowadzą agencję Vestalia Property z siedzibą w Olkuszu. Pan Marcin dodatkowo działa pod marką Vestalia Proper Talk, w ramach której przeprowadza rozmowy z osobami z Olkusza i okolic. Poruszane tematy są bardzo różne. Na kanale możesz posłuchać o motoryzacji, piłce nożnej, opiece nad zwierzętami, osobach z niepełnosprawnościami, a nawet o astronomii. Jeśli chodzi o języki, jest również dostępna rozmowa ze współwłaścicielką międzynarodowej szkoły w Krakowie.
Z rozmowami możesz zapoznać się w kilku miejscach w sieci. Jeśli chcesz przejść do profilu Vestalia Proper Talk w wybranych mediach społecznościowych, kliknij w jeden z linków:
Dziękuję za przeczytanie artykułu o tym, jak samodzielnie uczyć się języka angielskiego. Na mojej stronie niebawem odnajdziesz kolejny artykuł poświęcony uczeniu się. Będzie on dostępny w tej sekcji. Jeśli chcesz być na bieżąco, śledź mnie na Facebooku.
Już dziś wyrusz na przygodę językową!